Przepraszam za nieobecność na blogu. Spowodowana została moim "zmęczeniem materiału" związanym z dużą ilością książek do recenzji. Straciłam wówczas ochotę na czytanie, zresztą wiele recenzji napisałam nie przeczytawszy książki w całości, nawet przed tą sytuacją. Zaległe egzemplarze recenzenckie zrecenzuję w swoim czasie - wracam do czytania :). Książek, których nie doczytałam nie będę jednak recenzować ponownie.
Dziękuję za zrozumienie i odwiedzanie mojego bloga :).

czwartek, 10 listopada 2011

Koszmarny Karolek i straszliwy śniegowy potwór

Francesca Simon - "Koszmarny Karolek i straszliwy śniegowy potwór", Znak

Na początek tekścik z tylnej okładki: "Czy chcielibyście dowiedzieć się, jakich przezwisk bardzo nie lubi Damianek, jak przekonać Bogatą Ciocię Bellę, by w testamencie zapisała Karolkowi dużo pieniędzy i jak nazywa się ulubiony pisarz Karolka? Jeśli tak, to sięgnijcie do cyklu książeczek o przygodach Koszmarnego Karolka, okropnego synka rodziców, którzy pragną uczynić z niego grzecznego chłopca i nie zawsze im się udaje...". 

A ja dodam do tego jeszcze jedno: NIGDY im się to nie udaje. Karolek jest nieposłuszny, koszmarny, wredny, podstępny... ale co z tego, skoro jego przygody i pomysły rozbawiają do łez? Czasem są tak absurdalne czy wręcz głupie, że nie wyobrazilibyśmy ich sobie w naszym życiu. Na szczęście istnieje coś takiego jak literatura i w książce możemy zawrzec nasze pomysły, marzenia czy też inne sprawy, które wydarzyły się w naszym życiu albo nie, i dlatego przynajmniej chcemy się nimi podzielić z innymi poprzez książkę. Francesca Simon jest genialną pisarką dla dzieci. Sama nie wiem, jak, ale uwielbiam każdą część przygód wykreowanego przez nią Koszmarnego Karolka. A w tym tomiku Karolek zyskuje coś w rodzaju nowego oblicza, jakąś zaletę - bo przecież mowa tam o ULUBIONYM PISARZU Karolka. To znaczy, że Karolek jednak czyta książki! Byłam mile zaskoczona tym faktem, że autorka nie stawia postaci Karolka w jednym, złym świetle, jako bohatera niewartego naśladowania, ale przypisuje mu jedną ważną zaletę.

To przesłanie zapamiętajcie też wy: naprawdę warto czytać książki! I będę to powtarzać jeszcze nie raz :).

1 komentarz:

  1. Mam za sobą dwie części serii i po twojej recenzji zapoznam się też z innymi.:D

    OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)