Przepraszam za nieobecność na blogu. Spowodowana została moim "zmęczeniem materiału" związanym z dużą ilością książek do recenzji. Straciłam wówczas ochotę na czytanie, zresztą wiele recenzji napisałam nie przeczytawszy książki w całości, nawet przed tą sytuacją. Zaległe egzemplarze recenzenckie zrecenzuję w swoim czasie - wracam do czytania :). Książek, których nie doczytałam nie będę jednak recenzować ponownie.
Dziękuję za zrozumienie i odwiedzanie mojego bloga :).

niedziela, 8 kwietnia 2012

Natalie Jane Prior - Mila Grom i smok z Jesionburga

Autor: Natalie Jane Prior
Tytuł: Mila Grom i smok z Jesionburga
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 2006 

Królestwem Jesionburga rządzą namiestnicy Czarnego Księcia: Kapitan Zduś i panna Mołdawia. Nie są oni dobrymi ani litościwymi władcami. Zdusiowi brakuje "oleju w głowie" i cierpliwości, a panna Mołdawia zwana Molą, jest bezwzględna i w głowie jej tylko władza.

W Jesionburgu pewnego dnia pojawia się smok. Niebezpieczne stworzenie sieje postrach wśród mieszkańców, zaś jedyną osobą, która może je powstrzymać, jest ktoś z rodziny Gromów - dotychczasowych pogromców smoków. Ostatnią z tego rodu jest Mila, czy jednak dziewczynka zdoła pokonać siejącego ogniem potwora?

Wyposażona w specjalistyczny ekwipunek Mila wyrusza na swoją wyprawę. Okazuje się jednak, że smok wcale nie jest niebezpieczny, na jakiego wygląda. W dodatku nie gustuje w ludziach: żywi się metalem. Uspokojona Mila zaprzyjaźnia się ze smokiem, a właściwie... smoczycą, Sinaldą Ognistooką zwaną Królową Smoków. Wspólnie postanawiają przywrócić władzę prawowitemu jej dziedzicowi, księciu Olinowi.

Książka jest dość ciekawie napisana - postacie są dobrze wykreowane, podobnie jak królestwo Jesionburg słynące z wytwarzania nakrętek w fabryce. Mila Grom, główna bohaterka, nie jest próżna, nie zadziera nosa i nie pozuje na odważną: sama też początkowo odczuwa lęk przed smokiem i panną Mołdawią.

Polecam - jeśli chcecie znaleźć się w świecie, w którym smoki z upodobaniem wcinają metal, władza dostaje się w niepowołane ręce, a mała dziewczynka musi zmagać się ze strachem i bezsilnością. A jeśli sami nie macie chęci - polećcie niniejszą książkę dzieciom lub kuzynom.

5 komentarzy:

 1. Polecę tą książkę mojej małej kuzynce. Jest dokładnie w jej typie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem spasuje. W mojej rodzinie najmłodsi boją się smoków kiedy oglądają w tv bajkę, więc chyba raczej powyższa książeczka nie przypadnie im do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam, www.pochylonanaddzielami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Smoki to nie moja bajka, ale książką jestem zainteresowana ;)

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)