Przepraszam za nieobecność na blogu. Spowodowana została moim "zmęczeniem materiału" związanym z dużą ilością książek do recenzji. Straciłam wówczas ochotę na czytanie, zresztą wiele recenzji napisałam nie przeczytawszy książki w całości, nawet przed tą sytuacją. Zaległe egzemplarze recenzenckie zrecenzuję w swoim czasie - wracam do czytania :). Książek, których nie doczytałam nie będę jednak recenzować ponownie.
Dziękuję za zrozumienie i odwiedzanie mojego bloga :).

sobota, 12 maja 2012

J.M.R. Michalski - Dwie strony medalu


Autor: J.M.R. Michalski
Tytuł: Dwie strony medalu
Wydawnictwo: Lucky 2012


Poznajemy Michała - chłopca z dobrego domu, o którym można wręcz powiedzieć, że jest idealny. Mądry, dobry, przystojny, głęboko wierzący, ulubieniec nauczycieli. Całkowitym jego przeciwieństwem jest Adam - bad boy, wagarowicz, imprezowicz. Co najdziwniejsze - ci dwaj są przyjaciółmi! Przeciwieństwa się przyciągają? Wychodzi na to, że tak.

Michał od jakiegoś czasu ma dziewczynę, Adam skacze z kwiatka na kwiatek, nie wiąże się na długo, a i tak może mieć każdą. Aż tu pewnego dnia w ich klasie pojawia się nowa uczennica. Alicja jest oczywiście piękna i od razu przyciąga spojrzenia: zawistne dziewcząt i 'maślane' męskiej części klasy. Również dwaj przyjaciele nie mogą oderwać od niej wzroku. Gdy prowadzący lekcję historyk wskazuje jej miejsce obok Adama, dziewczyna, kolokwialnie mówiąc, po prostu go olewa. Oczywiście Adama, nie nauczyciela. Chłopak jest zdziwiony. Nigdy dotąd nikt go w ten sposób nie potraktował! Tym samym dziewczyna wzbudza w nim fascynację i uczucia, których jeszcze do nikogo nie żywił. Bad boy zaczyna się zmieniać!

Było mi bardzo miło, gdy autor napisał do mnie z prośbą o zrecenzowanie tej książki. Otrzymałam ją w wersji elektronicznej, i czytanie jej na komputerze trwało dość długo. Zdecydowanie wolę 'papiero-booki' :)

Jeśli zaś chodzi o samą powieść... Jak dla mnie jest tu zbyt wiele niedokończonych wątków. Pomieszanie z poplątaniem, jakby to powiedziała moja ciocia. Z pewnością spowodowała to ilość stron - niewiele ponad 200. Jestem pewna, że książka zyskując na objętości, zyskałaby również na wartości. Do tego dochodzi przytłaczająca wprost ilość wulgaryzmów. Oczywiście rozumiem, że skoro bohaterami są licealiści, to i język musi być adekwatny do ich wieku, ale mnie to po prostu zniesmaczyło.

Jednak powieść mnie zainteresowała i w pewnym momencie nawet wciągnęła. A zakończenie wprost mną wstrząsnęło. Żałuję, że książka nie jest dłuższa, wtedy z pewnością wątki uległyby rozwinięciu. Ale, jak na debiut, jest całkiem dobra!

15 komentarzy:

 1. Gdzieś już czytałam o tym debiucie. Z chęcią sama bym zajrzała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem pewna czy by mi się spodobała.;/

  OdpowiedzUsuń
 3. Pewna nie jestem, ale może dam szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. raczej nie sięgnę :)
  chociaż recenzja zachęcająca :)
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba raczej nie przeczytam...

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam kilka recenzji tej książki i jakoś do mnie nie przemawia, odpuszczam sobie bez żalu:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Podziękuję tej pozycji. Zapowiadało się na coś dobrego, ale skoro twierdzisz, że jest tyle niedokończonych wątków.. Ostatnio recenzowałam książkę, która miała niewiele ponad 200 stron i również posiadała niedokończone wątki. Wolę się tego wystrzegać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tą książkę po wielu negatywnych recenzjach omijam szerokim łukiem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jestem przekonana, ale jeśli kiedyś będzie okazja, z ciekawości przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tematycznie książka mnie zaciekawiła a że lubię polską literaturę, to bardzo chętnie skuszę się na powyższy debiut. Mam nadzieję, że przypadnie mi on do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Okładka niestety przypomina mi świetną książkę Strażnicy Historii. Raczej się za nią nie zabiorę.Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. również nie przepadam za nadmiarem wątków w powieści, dlatego tę pozycję sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Przeczytałam książkę od deski do deski i muszę przyznać, że jak na debiut, to jest naprawdę świetna!! W niektórych momentach uroniłam łzę, a w niektórych nie mogłam powstrzymać się od śmiechu. Bardzo współczesna, obrazująca środowisko polskiej młodzieży. Panie J.M.R Michalski ma pan kolejną fankę!:) Czekam na więcej tak wspaniałych książek...:D

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)