Przepraszam za nieobecność na blogu. Spowodowana została moim "zmęczeniem materiału" związanym z dużą ilością książek do recenzji. Straciłam wówczas ochotę na czytanie, zresztą wiele recenzji napisałam nie przeczytawszy książki w całości, nawet przed tą sytuacją. Zaległe egzemplarze recenzenckie zrecenzuję w swoim czasie - wracam do czytania :). Książek, których nie doczytałam nie będę jednak recenzować ponownie.
Dziękuję za zrozumienie i odwiedzanie mojego bloga :).

wtorek, 26 czerwca 2012

FISZKI - 100 najważniejszych przysłów i cytatów

Autor: praca zbiorowa
Tytuł: 100 najważniejszych przysłów i cytatów (język angielski)
Wydawnictwo: Cztery Głowy 2012
Seria: 100 najważniejszych...


Przysłowia to bardzo często używane wyrażenia podczas rozmowy. Zdarza się nam wtrącić jakieś nietypowe sformułowanie, które jednak wszyscy rozumieją. Ale gdy w grę wchodzą przysłowia i cytaty w obcym języku, nie jest już tak łatwo. Każdy idiom jest inaczej tłumaczony na dany język, i to nie dosłownie. Jak przyswoić te wyrażenia w szybki i skuteczny sposób?

Jeśli znajdujesz się na poziomie zaawansowanym w znajomości języka angielskiego (C1-C2), pozycja 100 najważniejszych przysłów i cytatów, będzie dla Ciebie idealna (do takich osób jest skierowana, lecz myślę, że i ci na niższym poziomie doskonale sobie poradzą z nauką). Obejmuje najczęściej spotykane przysłowia i cytaty bardziej lub mniej znanych osobistości. Szybko i łatwo przyswoisz je za pomocą fiszek - niewielkich kartoników, na których wyrażenia te są umieszczone. Początkowo, w fazie nauki, po prostu zapamiętujesz ich treść i umieszczasz je za przekładką z napisem "nauka". Kolejny etap to quiz, gdy po wyjęciu danego kartonika sprawdzasz, czy dobrze zapamiętałeś tłumaczenie. Jeśli tak - fiszka wędruje za przekładkę "umiem", jeśli nie - zostaje na swoim miejscu. Taki sposób jest idealny dla tych, którzy rzadko znajdują czas na naukę języka, a chcą go dobrze opanować.

Publikacja, o której piszę, zawiera 100 fiszek, a na każdej z nich podane jest jedno z przysłów lub cytatów oraz dwie przekładki z napisami "umiem" oraz "nauka". Dodatkowo na pudełku znajduje się kod, po którego wpisaniu na stronę http://www.fiszki.pl/gratismp3 można pobrać darmowe pliki mp3 z nagraniami. Dzięki temu, oprócz opanowania pisowni danego przysłowia lub cytatu, poznajemy również jego poprawną wymowę.


W publikacji zostały ujęte trzydzieści trzy cytaty oraz sześćdziesiąt siedem przysłów. Są to zagadnienia pojawiające się podczas dalszej nauki języka - tak jak nie od razu przecież skaczemy na głęboką wodę podczas nauki pływania, tak i na samym początku nie próbujemy opanowywać trudniejszych wyrażeń w danym języku, w tym przypadku angielskim. Oprócz publikacji z przysłowiami i cytatami, w serii 100 najważniejszych... znajdują się również:
 • czasowniki nieregularne,
 • czasowniki frazowe,
 • kolokacje,
 • idiomy.

Jak dla mnie nauka za pomocą fiszek to najbardziej skuteczny sposób na przyswajanie wiedzy. Chociaż sama nie znajduję się na zaawansowanym poziomie znajomości języka angielskiego, mogę powiedzieć, że skutecznie opanowałam już sporo przysłów. Zachęcam Was do zapoznania się z tym sposobem nauki - jestem pewna, że dzięki niemu osiągnięcie duże wyniki w znajomości języka obcego!

Za możliwość zapoznania się z fiszkami bardzo dziękuję Wydawnictwu Cztery Głowy!

18 komentarzy:

 1. Ja niestety raczej do fiszek się nie przekonam. Swego czasu robiłam je nawet sama ale więcej frajdy miałam z robienia niż z korzystania, ta forma nauki w ogóle do mnie nie trafia. Mimo to przyznaję, fiszki są naprawdę ładnie opracowane, (raz miałam okazję je podziwiać) i dla fanów tej metody mogą stanowić przydatną pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam fiszki do nauki języka angielskiego na poziomie podstawowym. Ale dość opornie idzie mi nauka z nimi. Chyba jednak wolę spisać wszystko na kartkę i po prostu wzrokowo uczyć się ich. Ale sam pomysł z przysłowiami jest bardzo dobry. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fiszki to całkiem ciekawa forma nauki. Tyle można się o nich naczytać, że sama chętnie bym spróbowała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie próbowałam :)może spróbuję:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hm... Na razie skupiam się na kursach multimedialnych. Fiszki chwilowo sobie odpuszczam. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię fiszki, a taki temat wydaje mi się interesujący. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię ten sposób nauki, więc może sprawię sobie kolejny zestaw ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ooo! Takie coś bardzo by mi się przydało, tyle, że w wersji francuskiej. Muszę zaraz sprawdzić, czy mają... Jakiś czas temu zakupiłam książkę o podobnej tematyce, ale nie jestem nią usatysfakcjonowana. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ta pozycja to raczej na przyszłość, jeśli chodzi o mnie, nigdy bowiem nie uczyłam się angielskiego [w szkole miałam inne języki swego czasu]
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. ja mam takie fiszki do niemieckiego i bardzo sobie je chwale :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Moja córka ostatnio miała do nauczenia się na konkurs 25 przysłów - swoją drogą fajna zabawa, z chęcią sprezentowałabym jej te fiszki:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ogólnie fiszki lubię, więc czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Będę musiała spasować, nie interesuje mnie podobna tematyka. Fiszki po prostu nie są dla mnie. :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna metoda na naukę :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie próbowałam jeszcze tej metody nauki, ale chętnie to zmienię ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Fiszki to jedna z najlepszych metod na naukę ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie znajduję się na poziomie C1 i zachęciłaś mnie do tych fiszek, wiele bym się z nich nauczyła ;)

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)