Przepraszam za nieobecność na blogu. Spowodowana została moim "zmęczeniem materiału" związanym z dużą ilością książek do recenzji. Straciłam wówczas ochotę na czytanie, zresztą wiele recenzji napisałam nie przeczytawszy książki w całości, nawet przed tą sytuacją. Zaległe egzemplarze recenzenckie zrecenzuję w swoim czasie - wracam do czytania :). Książek, których nie doczytałam nie będę jednak recenzować ponownie.
Dziękuję za zrozumienie i odwiedzanie mojego bloga :).

środa, 4 lipca 2012

Anna Szyszkowska-Butryn - Jak szybko opanować język obcy?


Autor: Anna Szyszkowska-Butryn
Tytuł: Jak szybko opanować język obcy?
Wydawnictwo: Edgard - Samo Sedno 2011

W dzisiejszych czasach znajomość języka obcego jest sprawą priorytetową. I nieważne, czy chodzi o angielski, francuski, rosyjski, a może nawet łacinę, która wprawdzie wymiera, ale ma jeszcze swoich 'fanów'. Ważne, by dany język opanować skutecznie i trwale. Metod jest wiele, ale która z nich tak naprawdę przyniosłaby dla nas zadowalające efekty? Poradnik Jak szybko opanować język obcy przychodzi z pomocą wszystkim tym, którzy poszukują skutecznego sposobu na naukę.

Książka została podzielona na cztery działy:
 • Część I. Sekrety procesu uczenia się - w tym rozdziale dowiemy się, jak pokonać bariery towarzyszące nauce języków obcych (słomiany zapał, złe doświadczenia ze szkoły, przekonanie o braku zdolności językowych, brak samodyscypliny oraz poczucie, że jest się za starym na naukę), poznamy również czynniki motywacyjne oraz techniki organizacyjne, a także, za pomocą specjalnych testów, typy inteligencji i kanały percepcji świata. Ich określenie jest niezbędne przy doborze odpowiedniej metody uczenia się.
 • Część II. Skuteczne strategie nauki - mój ulubiony rozdział w tej książce. Znajdziemy tu aż 51 pomysłów na naukę samych słówek, a oprócz tego jeszcze sposoby na przyswajanie zagadnień gramatycznych, techniki usprawniające rozumienie ze słuchu i tekstu czytanego oraz rozwijające umiejętność pisania, a także tricki na to, jak pracować nad prawidłową wymową. A wszystko poparte przykładami i opiniami osób uczących się języka.
 • Część III. Czerpanie z dorobku ludzkości - w tym rozdziale autorka wymienia sylwetki znanych poliglotów i samouków. Czy wiedzieliście, że jeden z nich, John Bowring, znał 200 języków obcych, potrafił zaś mówić w 100? Byłam w wielkim szoku, kiedy się o tym dowiedziałam. Ale i inni przytoczeni w tej części odznaczali się wielkimi zdolnościami lingwistycznymi. Nasz rodzimy dziennikarz, Zygmunt Broniarek, zna 8 języków. Autorka pokusiła się w tym rozdziale również o przytoczenie metod i sztuczek językowych wybitnych poliglotów. Poznamy również tradycyjne i eksperymentalne sposoby na skuteczną naukę, a także... jej wielki sekret.
 • Część IV. Szablony - ostatni rozdział to zbiór najrozmaitszych, praktycznych szablonów, które przysłużą się w czasie nauki. Schematy te pomocne są zwłaszcza dla wzrokowców, ale i innym z pewnością się przydadzą.

Każdy z rozdziałów jest na swój sposób ciekawy. Pierwszy z nich okazał się dla mnie bardzo pomocny, jeśli chodzi o określenie mojego typu inteligencji. Od dłuższego czasu znałam bowiem swój kanał percepcji świata - jestem wzrokowcem. Okazało się natomiast, że i inteligencja wzrokowa jest moim dominującym typem. Dzięki określeniu tych dwóch standardów, mogłam wybrać spośród wszystkich sposobów na naukę wymienionych w poradniku te, które okazałyby się dla mnie najbardziej skuteczne. Najbardziej spodobała mi się Lista stu słów oraz Księga marzeń i celów. Ta pierwsza metoda pozwala opanować kilka języków równocześnie, zaś druga jest kopalnią inspiracji, a najlepsze jest to, że można dzięki niej uczyć się poprzez zabawę, przy okazji mając na celu realizację marzeń.

Poradnik Anny Szyszkowskiej-Butryn powinien jak najszybciej zagościć w domu tych, którzy uczą się lub chcą się uczyć języka obcego. Dzięki niemu wszyscy, którym w nauce przeszkadzają blokady i bariery (wspominałam o nich przy okazji omawiania pierwszego działu książki), wreszcie je pokonają, a opanowywanie języka stanie się dla nich czystą przyjemnością. Ci, którym brakło motywacji i samodyscypliny, w końcu je odnajdą. Zaś ci, którzy poszukują jak najskuteczniejszej metody przyswajania języka obcego, poznają ich kilkadziesiąt, a dzięki testom wybiorą najlepszą dla siebie.


Za możliwość przeczytania poradnika bardzo dziękuję Wydawnictwu Edgard - Samo Sedno!

13 komentarzy:

 1. Zdecydowanie coś dla mnie. Brak mi talentu językowego, więc jakiś dobry podręcznik by się przydał.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w domu i jestem z niej bardzo zadowolona.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. To mi się przyda. Języki obce "wchodzą" mi opornie, więc każda pomoc będzie mile widziana:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba muszę sobie zakupić, na pewno mi się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę sięgnąć po książkę. Może pozwoli mi uporać się z moimi oporami, jakie towarzysza mi przy nauce niemieckiego...

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak na razie jeszcze się nad nią zastanawiam...

  OdpowiedzUsuń
 7. a ja właśnie uczę się łaciny, a przede wszystkim tłumaczeń, bo to najbardziej potrzebne. i chociaż wątpię, by ten poradnik mi pomógł, to do innych języków jak najbardziej. sądzę, że to użyteczna książka, bo korzystałam z podobnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O proszę, łacina... No to ambitnie! :) Co do poradnika - polecam, z pewnością się przyda!

   Usuń
 8. Na wakacje sobie odpuszczę, ale w roku szkolnym może...

  OdpowiedzUsuń
 9. Już od dłuższego czasu mam tę książkę na celowniku - na pewno mi się przyda!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. brzmi ciekawie i bardzo praktycznie :D

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)