Przepraszam za nieobecność na blogu. Spowodowana została moim "zmęczeniem materiału" związanym z dużą ilością książek do recenzji. Straciłam wówczas ochotę na czytanie, zresztą wiele recenzji napisałam nie przeczytawszy książki w całości, nawet przed tą sytuacją. Zaległe egzemplarze recenzenckie zrecenzuję w swoim czasie - wracam do czytania :). Książek, których nie doczytałam nie będę jednak recenzować ponownie.
Dziękuję za zrozumienie i odwiedzanie mojego bloga :).

poniedziałek, 12 listopada 2012

Sara Kirkham - Życie ze smakiem

Autor: Sara Kirkham
Tytuł: Życie ze smakiem, czyli jak zdrowa dieta zmienia styl życia
Wydawnictwo: Edgard - Samo Sedno 2010
Ilość stron: 280
Cena detaliczna: 29,90 zł

Wszyscy znamy powiedzenie Jesteś tym, co jesz. Ponadto, wciąż słyszymy o wszelakich zaleceniach dotyczących żywienia, dzięki którym schudniemy, wyzdrowiejemy, nabierzemy lepszej odporności, staniemy się bardziej energiczni i skłonni do działania... I tak dalej, i tak dalej. W gąszczu podobnych informacji bardzo łatwo się zagubić. Zwłaszcza, jeśli jeden jadłospis wyklucza drugi (na przykład, jeśli mówimy o składnikach żywnościowych, liczbą zalecanych węglowodanów czy białek albo chociażby kalorii do spożycia) albo nie wiemy, czy stosujemy go we właściwy dla nas sposób, bo z różnych przyczyn nie konsultujemy tego z dietetykiem.

A tymczasem tak naprawdę nie trzeba restrykcyjnie przemieniać całego jadłospisu, wystarczy bowiem wprowadzić kilka zmian i poprawek do codziennego menu, by zmienić styl życia na lepsze.

Życie ze smakiem to rzetelnie przygotowany poradnik, w którym zostały opracowane zasady zdrowej diety. Każde zagadnienie dokładnie omówiono, nie tylko teoretycznie, ale również podano przykłady w praktyce. Wyszczególniono również zalecenia dietetyczne w różnych dolegliwościach (jak na przykład nadpobudliwość, PMS czy depresja). Książka opiera się nie tylko na samych dietach, ale również poradach, które można stosować oddzielnie. Zawiera również ciekawostki na temat danych składników czy produktów żywnościowych. A przede wszystkim prezentuje parę naprawdę ciekawych przepisów, które wzbogacą codzienny jadłospis. Co powiecie na przykład na obsmażony stek z tuńczyka? Albo curry z superżywności? :)

Książka to kompendium wiedzy na temat nie tylko diet gwarantujących zgubienie kilogramów, lecz także zaleceń żywieniowych w stosunku do detoksykacji organizmu, diety odmładzającej (!) czy tej na poprawę nastroju. Sami więc widzicie, że poradnik ten jest uniwersalny :)

Na uwagę jak zwykle zasługuje oprawa graficzna książki. Zalecenia i cele zostały dokładnie wytyczone, kolejne podpunkty wyszczególnione. Lekturę ubarwiają tabelki, schematy i wykresy. Całość jest przyjemna dla oka. Okładka zaś wyróżnia się spośród innych w tej serii - zwykle poradniki Samo Sedno są w oprawie białej. Ten jest lekko pomarańczowy.

Interesuję się dietami i zdrowym, a przede wszystkim racjonalnym, odżywianiem w ogóle, dlatego lektura tej książki była dla mnie prawdziwą przyjemnością i sprawiła, że poszerzyłam swoją wiedzę o niezbędne wiadomości i ciekawe fakty. Na pewno i Wy znajdziecie w niej to, czego chcielibyście się dowiedzieć o zdrowej diecie, dzięki której możecie zmienić swój styl życia na lepszy! :)

Za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję Wydawnictwu Edgard - Samo Sedno!


6 komentarzy:

 1. Książka wydaje się być naprawdę ciekawa, tym bardziej jeżeli kogoś interesuje kuchnia. Szczerze mówiąc, sama wolę siedzieć przy stole, czekając na jedzenie i obserwując, jak ktoś się krząta :)
  Ale wracając do tematu, zdrowa dieta nigdy nie zaszkodzi. Właściwie czasami zalecane jest przejście na nią od czasu do czasu. Tak, dla lepszego samopoczucia. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię tego typu książki. Moją ulubioną jest poradnik prowadzących program "Wiem, co jem";)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię ten program, ze względu na formułę w jakiej jest prowadzony i na ogrom ciekawostek, których można się z niego dowiedzieć. No i te szalone kreacje prowadzącej, a zwłaszcza jej kolczyki dopasowane tematycznie do każdego odcinka! :)

   Samą książkę zaś chętnie widziałabym na półce :)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy poradnik, dowiedziałam się z niego wielu pożytecznych rzeczy :)

  Znasz może tytuły jakichś tego typu książek? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę polecić kilka podobnych tytułów. Ze zrecenzowanych na blogu byłyby to:
   'Mogę schudnąć' http://wdomowejbiblioteczce.blogspot.com/2012/03/tobiasz-wilk-agnieszka-paneta-moge.html
   'Dieta witalna' http://wdomowejbiblioteczce.blogspot.com/2012/04/barbara-jakimowicz-klein-dieta-witalna.html

   Usuń
  2. Mam nadzieję, że pomogłam :)

   Usuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)