Przepraszam za nieobecność na blogu. Spowodowana została moim "zmęczeniem materiału" związanym z dużą ilością książek do recenzji. Straciłam wówczas ochotę na czytanie, zresztą wiele recenzji napisałam nie przeczytawszy książki w całości, nawet przed tą sytuacją. Zaległe egzemplarze recenzenckie zrecenzuję w swoim czasie - wracam do czytania :). Książek, których nie doczytałam nie będę jednak recenzować ponownie.
Dziękuję za zrozumienie i odwiedzanie mojego bloga :).

wtorek, 29 stycznia 2013

Thomas J. Craughwell "Biblijne czarne charaktery"

Autor: Thomas J. Craughwell
Tytuł: Biblijne czarne charaktery
Wydawnictwo: Esprit 2009
Ilość stron: 368

W Biblii, czy to w Starym, czy w Nowym Testamencie, natykamy się na szereg bohaterów dobrych, prawych i sprawiedliwych. Jednak pośród tych pozytywnych postaci znajdziemy również osobniki spod ciemnej gwiazdy - bohaterów nikczemnych, oszustów, zdrajców... Krótko mówiąc - czarne charaktery...

To właśnie o nich traktuje niniejsza książka. Autor przedstawia historie przeróżnych złych bohaterów biblijnych: począwszy od bratobójcy, Kaina, przez zazdrosnego Jakuba, po Salome czy syna marnotrawnego. Ale oprócz tych znanych postaci, wspomniani zostali tu również Szeba, Chanun czy Mika Efraimita. Możecie zapytać - po co pisać o takich postaciach? Odpowiedź jest następująca: po to, by te historie przestrzegły nas, byśmy nie czynili tak samo. Żebyśmy potrafili oddzielić dobro od zła, nie poddawać się żądzom władzy, namiętnościom i nie powielać zachowań, które zgubiły tych niektórych biblijnych bohaterów. Ponadto, sięgnąć po tę książkę może nie tylko chrześcijanin. Przecież wszelkie słabości, namiętności, powszechne w dzisiejszym świecie zachowania dotyczą wszystkich, bez względu na wyznanie.

Autor dużo uwag i wskazówek kieruje do rodziców. Wiele bowiem historii dotyczy tu relacji między rodzicami a dziećmi, czy rodzeństwem - za przykłady mogą tu posłużyć córki Lota i problem kazirodztwa czy synowie Jakuba lub Amnon - w tych przypadkach zemsta. Dzięki takim poradom, książka ta wskazuje sposoby na zapobieganie błędom wychowawczym - czyż nie jest to uniwersalne?

Ale, ale! Te opowieści wcale nie są tylko i wyłącznie pouczające, nie prawią nam morałów, nie wytyczają zakazów i nakazów, do jakich mamy się stosować. Każdy ma przecież wolną wolę i wybiera to, co mu się podoba. Po "ale" chciałam natomiast dodać, że autor swoją książkę napisał w bardzo interesujący sposób. Opisał tu historie biblijnych typów spod ciemnej gwiazdy z pewną dawką humoru i dużą dozą polotu. Wplótł zabawne komentarze, co sprawia, że lektura jest nadzwyczaj lekka, a do tego wciągająca, wobec czego nie zauważa się ujętego w niej dydaktyzmu.

Koniecznie musicie poznać ten pasjonujący zbiór historii biblijnych rzezimieszków i wskazówek, jak nie popełnić podobnych czy takich samych grzechów i błędów. Lektura tej książki to również chwila refleksji i rozważań nad znanym, odwiecznym wyborem - dobro czy zło.

Za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję Wydawnictwu Esprit!


6 komentarzy:

 1. Bardzo przyjemna lektura, zajrzałam z ciekawości i przeczytałam od deski do deski :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, ale nie przemawia do mnie ta pozycja :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie bym przeczytała, bo lubię czytać Biblię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W Boga nie wierzę, ale religioznawstwo to ciekawa rzecz, więc w sumie może się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)