Przepraszam za nieobecność na blogu. Spowodowana została moim "zmęczeniem materiału" związanym z dużą ilością książek do recenzji. Straciłam wówczas ochotę na czytanie, zresztą wiele recenzji napisałam nie przeczytawszy książki w całości, nawet przed tą sytuacją. Zaległe egzemplarze recenzenckie zrecenzuję w swoim czasie - wracam do czytania :). Książek, których nie doczytałam nie będę jednak recenzować ponownie.
Dziękuję za zrozumienie i odwiedzanie mojego bloga :).

piątek, 30 sierpnia 2013

Beata Pawlikowska "Blondynka w Londynie"


Blondynka odwiedziła już wiele krajów. Blondynka napisała też dużo książek, ma nawet swój program w radiu. Kiedyś Blondynka prowadziła też program w telewizji. Tym razem tytułowa Blondynka, czyli pani Beata Pawlikowska, opisała swoją wyprawę do Londynu. Nie pierwszą, jak się okazało.

Tymczasem ta książka wbrew pozorom nie jest książką typowo podróżniczą, choć z takich, rzec czy też raczej: napisać można, pani Beata Pawlikowska słynie. Ta książka to takie trzy w jednym: połączenie autobiografii i publikacji filozoficznej, z wątkami podróżniczymi. I zdjęciami. I rysunkami. O, tak, tego w tej gabarytowo niewielkiej publikacji jest dużo. Ale może to i dobrze, bo i można sobie na te różne zakamarki Londynu popatrzeć, i książka staje się bardziej interesująca, i czyta się ją szybciej i przyjemniej.

Nie narzekam, choć trzeba przyznać, że książki tej autorki są specyficzne. Niby podróżnicze, a jednak zawierają dużo filozoficznych rozmyślań i mądrości. Tylko czy faktycznie tego przypadkowy czytelnik szuka w książkach podróżniczych? Oczekiwania co do takiego typu literatury są dość jasne: książka ma zachęcić do podróży, rozbudzić apetyt na poznawanie różnych zakątków świata, domatorów ruszyć z kanapy, przedstawić interesujące miejsca w danym kraju czy mieście i zachwycić zdjęciami (w wersji dla mniej wybrednych: po prostu te zdjęcia posiadać).

No, ale, podobało mi się. :-) Okazało się, że takie połączenie, to trzy w jednym, jest (o dziwo!) całkiem udane...

Beata Pawlikowska, Blondynka w Londynie
Wydawnictwo G+J, 2013

__________
Książkę do recenzji otrzymała moja Siostra; dzięki temu i ja mogłam ją przeczytać.

14 komentarzy:

 1. Zdjęcia i rysunki Pawlikowskiej lubię. Zaczytywałam się w jej książkach, ale właśnie to filozofowanie mnie zniechęca, dlatego od dawna już nie sięgam po jej wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja siostra jest wielką miłosniczką Pawlikowskiej, więc jej polecę ową książkę o ile oczywiście jeszcze jej nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam na nią straszną ochotę, dopóki Mery nie powiedziała mi, żebym nie sięgała, bo się zawiodę, tak więc zaufam jej i odpuszczę sobie mimo całej mojej sympatii do pani Pawlikowskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm... To jeśli miałaś na nią "straszną ochotę", to czemu nie zajrzysz i sama się nie przekonasz, jakie wrażenie wywrze na Tobie ta książka? Lepiej sprawdzić na własnej skórze, że się tak wyrażę. :-) Zwłaszcza, że mi się nawet podobała. :-)

   Usuń
 4. Widziałam w Biedronce i nawet chciałam kupić, szkoda, że tego nie zrobiłam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedługo będę miała okazję przeczytać pierwszą książkę Pani Pawlikowskiej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro ten miks filozoficzno- podróżniczy jest udany to chciałabym przeczytać. Już kiedyś dawno temu czytałam jakąś książkę Pawlikowskiej, ale za żadne skarby nie mogę sobie przypomnieć tytułu, wszystkie są takie podobne :/
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 7. Ooooo, wyprzedziłaś mnie z jej czytaniem! :O Ale dobra, wybaczam, w zasadzie ja pierwsza przeczytałam i zrecenzowałam pierwszą część "PLL" oraz "Poradnik pozytywnego myślenia". ^^

  Zaglądałam do tej książki, pooglądałam zdjęcia i zaczęłam trochę czytać, ale na serio sięgnę po nią gdzieś we wrześniu. Mam jeszcze tyyyle powieści do przeczytania, więc - wiadomo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, to już jest wrzesień, więc możesz zajrzeć i tym razem na poważnie zagłębić się w lekturze. :-)

   Usuń
 8. Zabieram się za książki Pawlikowskiej, bo (wstyd!) jeszcze ani jednej nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie muszę przeczytać, zachęciłaś mnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe jest o co piszesz, jak znajdę chwilkę czasu to może sięgnę po którąś z jej książek. Którą polecasz najbardziej? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oprócz tej wyżej recenzowanej, czytałam też kilka innych książek tej autorki (m.in. "W dżungli życia", "Blondynka na Zanzibarze"...). Na początek to może być dowolna publikacja, chociaż może lepiej zacząć od tych wcześniejszych - wydaje się, że tam jest mniej filozofowania, za to więcej relacji z podróży. Może więc wspomniana wcześniej książka o wyprawie na Zanzibar będzie dobra. :-) W razie czego, tu jest moja recenzja dotycząca tej publikacji: http://wdomowejbiblioteczce.blogspot.com/2012/01/blondynka-na-zanzibarze.html. :-)

   Usuń
 11. uwielbiam Pawlikowską :)
  p.s tak, tutaj była ta sukienka : http://indywidualniie.blogspot.com/2013/07/red-dress.html

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)