Przepraszam za nieobecność na blogu. Spowodowana została moim "zmęczeniem materiału" związanym z dużą ilością książek do recenzji. Straciłam wówczas ochotę na czytanie, zresztą wiele recenzji napisałam nie przeczytawszy książki w całości, nawet przed tą sytuacją. Zaległe egzemplarze recenzenckie zrecenzuję w swoim czasie - wracam do czytania :). Książek, których nie doczytałam nie będę jednak recenzować ponownie.
Dziękuję za zrozumienie i odwiedzanie mojego bloga :).

piątek, 25 października 2013

Kard. Jorge Mario Bergoglio - "Kwiatki papieża Franciszka"."Kwiatki papieża Franciszka" to książka zawierająca zbiór wypowiedzi Jorge Mario Bergoglio, zarówno tych przed, jak i po wybraniu go na Ojca Świętego. Pamiętamy, jak wielkim zdziwieniem był wybór papieża z końca świata. Tytuł publikacji nawiązuje do utworu z opowieściami o świętym Franciszku, którego imię nosi obecny papież.

Z wypowiedzi Ojca Świętego Franciszka jasno wynika, że powinniśmy nieść pomoc ubogim, wykluczonym, nieszczęśliwym, powinniśmy zapomnieć o zemście i pragnąć prawdy, dobra i piękna. Pragnąć Boga. Papież Franciszek dużo uwagi skupia również na ludziach starszych, których należy darzyć szacunkiem i nie zapominać o ich potrzebach, oraz dzieciach - to one przecież są "przyszłością narodów".

Mimo że trudno jest czasem w pełni zawierzyć się Bogu, wybaczyć innym, wspierać słabszych, to warto spróbować. Nie ze wszystkimi kwestiami i poglądami papieża się zgadzam, ale większość z nich jest naprawdę mądra i niewątpliwie lektura tej książki zmieni coś w naszym życiu. Zaznaczyłam w niej bardzo piękny cytat, wiele obrazujący, który pozwolę sobie przytoczyć:

"Otwarte serce
Jeśli nasze serce jest zamknięte, to możemy mieć w rękach kamienie, aby rzucać je na innych. Jeśli natomiast mamy wiarę w sercu otwartym, możemy wraz z innymi budować miłość."
22.03.2013a, tłum. S.T., K.G.*

Mam jednak zastrzeżenie co do korekty: tu i ówdzie pojawiały się literówki. Szkoda, ale wiadomo, że w tym względzie rzadko zdarza się, by książka była idealna... A może nawet wcale? :-)

Kard. Jorge Mario Bergoglio, Kwiatki papieża Franciszka
Wydawnictwo M, 2013

Za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję pani Dorocie!

______
* Cytat pochodzi z książki: "Kwiatki papieża Franciszka", kard. Jorge Mario Bergoglio, Wydawnictwo M, 2013, str. 113.

3 komentarze:

  1. Czytałam "Kwiatki Jana Pawła II" i był to zbiór głównie zabawnych, pełnych humoru powiedzonek papieża - chętnie poczytałabym i ten zbiór:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam, świetna książeczka - bardzo mi się podobała.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pewnie i na mnie pora, by przeczytać tę książeczkę. Leży na półce od dawna, więc muszę zebrać się w sobie do czytania.

    OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)