sobota, 2 czerwca 2012

Sebastian Leitner - Naucz się uczyć

Autor: Sebastian Leitner
Tytuł: Naucz się uczyć
Wydawnictwo: Cztery Głowy 2011

Mówi się, że uczymy się przez całe życie. Ale najczęściej nauka kojarzy się nam z czasami szkolnymi. Bo przecież musimy/musieliśmy wkuwać: na historię - daty, na matematykę - wzory, na polski - gramatykę, na angielski - słówka. I tak dalej, i tak dalej. Ale dlaczego nikt nam nigdy nie wyjaśnił jak się uczyć? Albo, bardziej precyzyjnie, jak się uczyć skutecznie?

No właśnie... Na szczęście z pomocą przychodzi nam Sebastian Leitner, a właściwie jego poradnik o przewrotnym tytule Naucz się uczyć. Książka ta doczekała się w Niemczech już osiemnastu (!) wydań, a dopiero niedawno ukazała się w naszym kraju. I całe szczęście! Bo publikacja ta okazała się prawdziwą rewolucją.

To właśnie Sebastian Leitner jest pomysłodawcą nauki z kartoteki. Co to znaczy? Metoda ta, zwana inaczej systematyką psychodydaktyczną, polega na uczeniu się z niewielkich karteczek, na których zapisane są wszelkie informacje - na przykład wspomniane daty, wzory, czy słówka. A w razie potrzeby można umieścić na nich nawet definicje trudnych do zapamiętania pojęć. Fiszki, bo tak nazywane są te kartoniki, to według mnie najbardziej skuteczny sposób na naukę, ale o tym już wspominałam niejednokrotnie, więc nie będę przynudzać :)

I choć książka ukazała się przeszło 30 lat temu, sposoby i metody na skuteczne przyswajanie wiedzy w niej opisane, nadal są aktualne. Autor przedstawia nam wady i zalety strategii na efektywną naukę, omawia na jakiej zasadzie działa nasza pamięć (wiedzieliście, że nigdy niczego nie zapominamy? - jedynie czasem po prostu wszystkie informacje uciekają gdzieś w czeluść naszej pamięci i trudno je stamtąd wydobyć), podsuwa porady i wskazówki dla wszystkich, którzy chcą rozwinąć swoją inteligencję. A wszystko to w lekkiej, humorystycznej formie, bowiem autor nie stroni od żartów i zabawnych sformułowań.

Do publikacji dołączony jest pakiecik 100. sztywnych i poręcznych kartoników, które sami możemy zapełnić słówkami lub czym tylko chcemy - tym, czego akurat się uczymy. Ponadto w pakiecie znajduje się również MEMOBOX®. Czym jest ten przedmiot o obco brzmiącej nazwie? To nic innego, jak pudełko z przegródkami, które uzupełniamy kartonikami. Każdą karteczkę ze słówkiem, które podczas quizu opanowaliśmy, wkładamy do kolejnej przegródki, natomiast to, które nadal wymaga powtórzenia, zostaje tam, gdzie było. Tym sposobem nauka staje się przyjemnym sposobem na spędzenie chwilki wolnego czasu, a nie przymusem kojarzącym się z więzieniem...

... bo, jak twierdzi Leitner: Nie ma złych uczniów, są tylko złe metody nauczania. Co prawda, to prawda.

Za możliwość przeczytania poradnika bardzo dziękuję Wydawnictwu Cztery Głowy!

23 komentarze:

 1. Jak najbardziej dla mnie! Chociaż rok szkolny się już kończy, to w przyszłym roku przyda mi się na pewno ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba sobie odpuszczę...
  pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama raczej nie skorzystam, ale polecę ten poradnik moim bratankom, którzy się jeszcze uczą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba jednak nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej podziękuję, wolę zdecydowanie inne klimaty. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fiszki do języków są fajne, ale nie wiem, czy byłabym w stanie uczyć się czegoś innego w ten sposób ;) Na szczęście ten rok szkolny kończy się niedługo, bo już nie mogę wytrzymać... xd

  OdpowiedzUsuń
 7. Chociaż nie dla mnie, to wiem komu mogę polecić :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ooo super! Byłam ciekawa tego zestawu i teraz wiem co i jak ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prosiłabym o niezostawianie spamu w komentarzach.

   Usuń
 10. Ciekawa pozycja. Ale chyba już nie dla mnie;> Aczkolwiek, gdyby mi wpadła w ręce przejrzałabym ją z ciekawości. Człowiek uczy się całe życie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przydałaby się ta ksiązka :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię zapoznawać się z różnymi ciekawymi metodami nauki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaje się interesujące, może się skuszę :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Sporo już czytałam książek tego typu, więc póki co spasuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie wiem czy taki zestaw przydałby mi się, raczej wątpie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeżeli będzie okazja, to z chęcią sięgnę po ten poradnik. : )

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawe. Mojej siostrze mógłby okazać się pomocny :)

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)