Przepraszam za nieobecność na blogu. Spowodowana została moim "zmęczeniem materiału" związanym z dużą ilością książek do recenzji. Straciłam wówczas ochotę na czytanie, zresztą wiele recenzji napisałam nie przeczytawszy książki w całości, nawet przed tą sytuacją. Zaległe egzemplarze recenzenckie zrecenzuję w swoim czasie - wracam do czytania :). Książek, których nie doczytałam nie będę jednak recenzować ponownie.
Dziękuję za zrozumienie i odwiedzanie mojego bloga :).

piątek, 25 października 2013

Kard. Jorge Mario Bergoglio - "Kwiatki papieża Franciszka"."Kwiatki papieża Franciszka" to książka zawierająca zbiór wypowiedzi Jorge Mario Bergoglio, zarówno tych przed, jak i po wybraniu go na Ojca Świętego. Pamiętamy, jak wielkim zdziwieniem był wybór papieża z końca świata. Tytuł publikacji nawiązuje do utworu z opowieściami o świętym Franciszku, którego imię nosi obecny papież.

Z wypowiedzi Ojca Świętego Franciszka jasno wynika, że powinniśmy nieść pomoc ubogim, wykluczonym, nieszczęśliwym, powinniśmy zapomnieć o zemście i pragnąć prawdy, dobra i piękna. Pragnąć Boga. Papież Franciszek dużo uwagi skupia również na ludziach starszych, których należy darzyć szacunkiem i nie zapominać o ich potrzebach, oraz dzieciach - to one przecież są "przyszłością narodów".

Mimo że trudno jest czasem w pełni zawierzyć się Bogu, wybaczyć innym, wspierać słabszych, to warto spróbować. Nie ze wszystkimi kwestiami i poglądami papieża się zgadzam, ale większość z nich jest naprawdę mądra i niewątpliwie lektura tej książki zmieni coś w naszym życiu. Zaznaczyłam w niej bardzo piękny cytat, wiele obrazujący, który pozwolę sobie przytoczyć:

"Otwarte serce
Jeśli nasze serce jest zamknięte, to możemy mieć w rękach kamienie, aby rzucać je na innych. Jeśli natomiast mamy wiarę w sercu otwartym, możemy wraz z innymi budować miłość."
22.03.2013a, tłum. S.T., K.G.*

Mam jednak zastrzeżenie co do korekty: tu i ówdzie pojawiały się literówki. Szkoda, ale wiadomo, że w tym względzie rzadko zdarza się, by książka była idealna... A może nawet wcale? :-)

Kard. Jorge Mario Bergoglio, Kwiatki papieża Franciszka
Wydawnictwo M, 2013

Za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję pani Dorocie!

______
* Cytat pochodzi z książki: "Kwiatki papieża Franciszka", kard. Jorge Mario Bergoglio, Wydawnictwo M, 2013, str. 113.

sobota, 12 października 2013

Co lubią robić nasze koty?


Przeszkadzać innym kotom, gdy te śpią.

Bambuś i Gucio.

Ziewać.

Bambuś.

Pilnować książek.

Gucio.

Znów ziewać.

Gucio.


Pokazywać język.

Kicia.

Gucio.

Chować się w dziwnych miejscach i udawać zdziwienie, że zostały zdemaskowane.

Bambuś.

Gucio.

A co lubią robić Wasze koty? :-).

czwartek, 3 października 2013

Wyzwanie z Lucy Maud Montgomery.

Mogliście nie czytać żadnej z jej książek. Ale na pewno słyszeliście czy to o Ani, czy to o Emilce, a może i o innych bohaterach powieści tej kanadyjskiej pisarki. Ja słyszałam, "Anię z Zielonego Wzgórza" podczytywałam i trochę oglądałam. A jakiś czas temu wpadłam na pomysł, żeby poznać wreszcie cały cykl, a niedawno - żeby przeczytać i inne książki L.M. Montgomery. Więc powstało wyzwanie. Wyzwanie dotyczące twórczości Lucy Maud Montgomery i jej samej. Wczoraj w bibliotece wypożyczyłam jej biografię i... od niej zacznę. A potem będzie Ania, Emilka i inne powieści...