środa, 10 marca 2021

Jonathan Morris - "Kawa. Historia napoju, który zdobył świat"


Flat white, cappucino, espresso, mocha... Sposobów na przygotowanie i podanie kawy jest mnóstwo. W jakim wydaniu spożywacie ją najczęściej?

Książka Jonathana Morrisa to kompendium wiedzy na temat historii napoju, bez wypicia którego wielu ludzi na całym świecie nie wyobraża już sobie dnia. Należycie do tego grona? Ja jak najbardziej potrafię bez kawy funkcjonować i pijam ją raczej okazjonalnie. Nawet przy lekturze tej książki towarzyszyły mi kolejne porcje... herbaty! Nie zmienia to faktu, że było to ciekawe doświadczenie - zarówno od strony historycznej (geneza kawy od czasów, gdy była napojem spożywanym głównie przez muzułmanów aż po okres, gdy stała się podstawowym towarem konsumpcyjnym na każdym kontynencie*), jak i technicznej (sposoby obróbki kawy i kolejne procesy, którym poddawane są jej ziarna). Dowiemy się np. co wspólnego z kawą mają kontrakty typu futures i jakie były początki chyba najbardziej popularnej kawiarni na świecie - Starbucks'a.

Publikacja ma niewielki, poręczny format i została wzbogacona o zdjęcia, grafiki i tabele. Wydanie jest całkiem przyjemne, choć od dość małej czcionki mogą rozboleć oczy. Mieszane uczucia wzbudził we mnie dość krótki rozdział z przepisami. Spodziewałam się wariacji na temat przygotowania kawy, a w większości przytoczono receptury prezentujące różne jej zastosowanie, np. do ciasta czy lodów, pochodzące sprzed wielu lat. Na pewno jednak można potraktować je jako swego rodzaju ciekawostkę historyczną, ponieważ uwzględniono je w oryginale, w związku z czym nie zmieniono ówczesnych miar czy nawet kuchennych utensylii koniecznych dla przygotowania konkretnego dania.


*Tytułem wtrącenia i udowodnienia tejże tezy, posłużę się fragmentem ze wstępu książki - otóż podobno "naukowcy pracujący na Antarktydzie też kochają kawę".


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Animi2!
Moje media społecznościowe:
  

4 komentarze:

 1. Szkoda, że jest w niej mało przepisów. Uwielbiam kawę, jej smak w różnych zestawieniach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna, lekka lektura przy filiżance kawy:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak wpadnie mi w ręce, chętnie przeczytam, ale nie będę szukać książki jakoś szczególnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super książka - od czasu do czasu lubię wypić filiżankę dobrej kawy i dobrze znać jej historię!

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)