piątek, 26 listopada 2021

Roma Agrawal - "Jak to zbudować?" | recenzja


Wieża Eiffla, Burdż Chalifa, Koloseum, Tadż Mahal, Krzywa Wieża w Pizie... Albo budynek tuż za rogiem, winda w hotelu, most nad rzeką, zapora wodna. Zewsząd otaczają nas rozmaite budowle i chociaż zazwyczaj zachwycamy się tymi niezwykłymi, zabytkowymi, to przecież każda konstrukcja stanowi swego rodzaju dzieło!

"Jak to zbudować?" to książka przeznaczona dla młodych czytelników, z której będą oni mogli dowiedzieć się, jak inżynierowie radzą sobie z architektonicznymi wyzwaniami. Jak budować pod ziemią, na lodowcu, w morzu, w kosmosie? Jak budować konstrukcje wysokie, podłużne, stabilne? Sprawdź sam i zajrzyj do tej pełnej informacji i ciekawostek książki!

Autorka - Roma Agrawal - jest wielokrotnie nagradzaną architektką, więc możemy być pewni, że zna się na rzeczy. I choć "Jak to zbudować?" Romy Agrawal to publikacja w teorii przeznaczona dla młodych czytelników, jest bogata w wiedzę, która zaciekawi nie tylko ich, ale i tych starszych. Przewracając jej kolejne strony, możemy poznać mnóstwo niesamowitych, interesujących faktów i ciekawostek na temat architektury i budownictwa. Na przykład - w jaki sposób powstają pokaźne, bardzo wysokie konstrukcje (takie jak wieżowiec The Shard, przy którego budowie pracowała autorka), kiedy powstał pierwszy system kanalizacyjny w Londynie (używany do dziś!) i gdzie znajduje się największa na świecie bobrowa tama (widać ją nawet z kosmosu!). W książce znajdziemy też eksperymenty! Autorka opisała kilka doświadczeń dla małych czytelników, dzięki którym mogą oni samodzielnie przekonać się, jak działają różne przedmioty czy prawa fizyki. Książka jest bogato zilustrowana (za oprawę graficzną odpowiada Katie Hickey). Rysunki są naprawdę świetne!

Jak zwykle powiem, że książki popularnonaukowe dla dzieci są fantastyczne. Tego typu lektury powinny gościć w biblioteczce każdego małego czytelnika. Kto wie, może to właśnie Tobie rośnie przyszły inżynier, który będzie pracował przy budowie kolejnego najwyższego drapacza chmur czy nawet... domu na innej planecie?

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Słowne [współpraca].

Moje media społecznościowe - zachęcam do zaobserwowania!

  

3 komentarze:

  1. Skoro polecasz to może ta propozycja zagości w bibliotece moich dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mały edit: W recenzji nie dopisałam, że czułam niedosyt po lekturze - z chęcią dowiedziałabym się więcej na temat budowania w trudno dostępnych miejscach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Właśnie też recenzowałam i powiem Ci, że zdecydowanie jest to książka dla dzieci. Osobiście uważam, że autorki mogły lepiej się postarać co do kolorystyki. Co nie zmienia faktu, że zawsze czegoś ciekawego się dowiedziałam. A to zawsze jest ogromny plus. :)

    OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)