Przepraszam za nieobecność na blogu. Spowodowana została moim "zmęczeniem materiału" związanym z dużą ilością książek do recenzji. Straciłam wówczas ochotę na czytanie, zresztą wiele recenzji napisałam nie przeczytawszy książki w całości, nawet przed tą sytuacją. Zaległe egzemplarze recenzenckie zrecenzuję w swoim czasie - wracam do czytania :). Książek, których nie doczytałam nie będę jednak recenzować ponownie.
Dziękuję za zrozumienie i odwiedzanie mojego bloga :).

wtorek, 20 marca 2012

E.B.White - Pajęczyna Charlotty

Autor: Elwyn Brooks White
Tytuł: Pajęczyna Charlotty
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 2006 


Zwierzęta bardzo często stają się bohaterami książek, nie tylko tych dla dzieci. Dziś przedstawiam Wam historię, którą przeczytać może każdy, bowiem zawarta w niej prawda o przyjaźni i wielu innych wartościach jest uniwersalna dla różnych grup wiekowych.

Na farmie państwa Arable na świat przychodzą prosiaczki. Jedno z nich jest bardzo słabe, więc gospodarz postanawia się go pozbyć - w wiadomy sposób. Jego córce Fern udaje się go powstrzymać i tak oto dziewczynka trafia w posiadanie dość dziwnego zwierzątka domowego: a mianowicie świnki, której nadaje imię Wilbur. Po paru tygodniach pan Arable zarządza, że Wilbura należy sprzedać, gdyż jest już dostatecznie duży. Na szczęście świnka trafia do wuja Fern, więc dziewczynka może codziennie ją odwiedzać.

Poza Wilburem w wielkiej stodole mieszkały także owce, konie, krowy, gęsi i... Charlotta, pajęczyca. To właśnie ona dotrzymywała śwince towarzystwa, gdy Fern nie mogła przyjść w odwiedziny i to właśnie ona była jego przyjaciółką. Gdy Wilbur przypadkowo usłyszał, że jest hodowany po to, by następnie skończyć jako pyszna szynka, Charlotta zrobiła wszystko co w jej mocy, by uratować przyjaciela.

Pajęczyna Charlotty to wzruszająca, lecz napisana z humorem opowieść o tym, że warto mieć przyjaciół, że cuda się zdarzają i nie należy się poddawać. Przede wszystkim jest to opowieść o sile przyjaźni i wyobraźni: jeśli tę drugą posiadacie, z pewnością dacie się porwać "magii" tej uroczej książeczki :)

14 komentarzy:

 1. Ja tak jak i Marcepankowa jestem fanką tej książki.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ech, widziałam tylko film, magiczny i piękny. Z chęcią poznam książkową wersję przygód Charlotty:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam kiedyś film i bardzo mi się podobał. Muszę koniecznie zapoznać się z książką :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam film, córka natomiast przeczytała książkę, z tego co wiem bardzo jej się podobała historia Fern i Wilbura :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki nie czytałam, ale nadrobię to :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oglądałam film, mój synek bardzo lubi, kiedy będzie większy to również za książkę na pewno się weźmiemy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam film i ten akurat nie przypadł mi do gustu, ale może warto sięgnąć po książkę? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiem, że kiedyś bardzo chciałam obejrzeć ekranizację "Pajęczyny Charlotty", jednak kompletnie wyleciało mi to z głowy. Dzięki za przypomnienie o tej niezwykłej historii, na pewno nadrobię zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jejciu, ale fajniutka książka. Bardzo chętnie kupię ją Patryczkowi a i sama z chęcią przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja chyba spasuję i nie sięgnę, raczej nie dla mnie ; )

  OdpowiedzUsuń
 11. Najpierw przeczytam książkę, a później obejrzę film.

  OdpowiedzUsuń
 12. Gdy pierwszy raz czytałam "Kwiat śniegu..." też zmierzyłam swoje stopy i byłam w szoku. Najbardziej jednak dziwi mnie fakt, że to zniekształcenie podobało się mężczyznom.

  OdpowiedzUsuń
 13. Tylko ten pająk mnie odstrasza ;D Ale historia ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)