czwartek, 9 lipca 2020

Christopher Berry-Dee - "Rozmowy z psychopatami"

Psychopaci są wśród nas. To ludzie inteligentni, skłonni do manipulacji, impulsywni, nierzadko wyzuci z wszelkich emocji. Christopher Berry-Dee, kryminolog, ukazuje w swojej książce portrety psychologiczne sprawców makabrycznych przestępstw. Próbuje wyjaśnić, co skłoniło psychopatów do postąpienia w określony sposób, do postawienia ostatecznego kroku. Chce wniknąć w ich umysł, chce myśleć jak oni...

Berry-Dee rozmawiał i wymieniał korespondencję z najgroźniejszymi przestępcami, oczekującymi często w celach śmierci. Na podstawie tych rozmów i ustaleń poczynionych w toku przeprowadzanych śledztw autor przedstawia historie, które momentami szokują. Muszę jednak przyznać, że było coś, co przeszkadzało mi w "Rozmowach z psychopatami" - a mianowicie odesłania do jego innych książek. Wiem, że sporo osób wytyka to autorowi w opiniach i muszę przyznać im rację. Rozumiem, że być może nie chciał on powtarzać pewnych kwestii, ale taki zabieg można faktycznie odebrać jako autoreklamę.

Pomijając odesłania do innych książek, a także do uporu powtarzane przez autora zdanie o życiu psychopatów w świecie, w którym rządzą wróżki, słonie latają, a ołowiane kule odbijają się od ziemi jak piłeczki, "Rozmowy z psychopatami" zainteresują fanów tematyki oscylującej wokół zabójstw i motywacji ich sprawców (jakkolwiek niefortunnie brzmi to sformułowanie - ale przyznam, że i mnie te kwestie ciekawią). To budzi przerażenie, ale również w dziwny sposób fascynuje. Gdyby przymknąć oko na wspomniane wady, dostajemy ciekawy zbiór portretów sprawców mrożących krew w żyłach przestępstw. Takich, o których chętnie obejrzelibyśmy film... do momentu, w którym dowiedzielibyśmy się, że wydarzyły się one naprawdę.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca :)
Moje media społecznościowe:
  

3 komentarze:

 1. Lubię dzieła od tego autora :) W tej może pare rzeczy działało mi lekko na nerwy, ale i tak podobała mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie za bardzo lubię tego typu tematykę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brrr- pewnie nie przeczytam...
  Buziaczki:))

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)