Książka to idealny prezent na każdą okazję i... bez okazji 😉. Zgodzicie się z tym stwierdzeniem?
Dziś - w Dzień Dziecka - przygotowałam subiektywny poradnik dla tych, którzy chcieliby podarować młodemu czytelnikowi książkę, która będzie nie tylko prezentem z kategorii "rozrywka", ale również dostarczy pewnych wartości, pobudzi ciekawość świata, uwrażliwi na ważne tematy. To prezent łączący przyjemne z pożytecznym!
1. Zwróć uwagę na kategorię wiekową
Nie każda książka nadaje się dla każdego dziecka - to oczywiste. Dlatego przy wyborze konkretnego tytułu zwróć uwagę na kategorię wiekową, dla której jest on przeznaczony. Wydawnictwa często umieszczają taką informację na stronie internetowej w opisie produktu bądź nawet na samej książce - np. na tylnej okładce.
Dlaczego to ważne? Poziom wiekowy odzwierciedla nie tylko to, czy dziecko może samo przeczytać daną książkę, ale również czy będzie się ona dla niego nadawała ze względu na treść. Czy nie będzie zbyt infantylna, a może wręcz przeciwnie - zbyt dojrzała tematycznie.
2. Wybierz książkę, która łączy przyjemne z pożytecznym
Najlepiej - edukacyjną, ale taką, która podsuwa wiedzę na określony temat w przyjemnej formie. Zdjęcia, ilustracje, eksperymenty - to wszystko na pewno zaangażuje młodego czytelnika i zaciekawi go danym tematem. Może będzie to książka opowiadająca o mniej lub bardziej znanej postaci, która przysłużyła się dla świata nauki, a może lektura, która odkrywa tajemnice kosmosu czy oceanów. Dla najmłodszych dzieci staraj się wybierać takie pozycje, które wpływają na jego rozwój (np. książki kontrastowe dla niemowląt).
Dlaczego to ważne? Dzięki książkom edukacyjnym dzieci mogą poznawać różne dziedziny nauki, co może zaowocować w kontekście ich zainteresowań i ewentualnego późniejszego wyboru zawodu. Oczywiście, takie rzeczy zmieniają się z upływem lat, ale być może akurat dziecko odkryje smykałkę do danego tematu - np. odkrywania tajemnic kosmosu, zgłębiania historii starożytnej. W praktyce szkoła często raczej ogranicza naszą wyobraźnię i ostudza zapał do poszerzania wiedzy, która najbardziej nas interesuje - zadania rozwiązuje się zgodnie z kluczem, a lekcje bywają po prostu nudne. A wiedzy przecież nigdy za wiele!
Na rynku wydawniczym jest mnóstwo książek z bajkami, baśniami, legendami - zarówno tymi, które sami znamy z dzieciństwa (np. baśnie Hansa Christiana Andersena czy Braci Grimm, bajki Ezopa), ale również nowości. Ciekawe są zbiory historii z różnych stron świata, np. baśnie rosyjskie czy japońskie. Takie książki są też często przepięknie zilustrowane!
Dlaczego to ważne? Baśnie uwrażliwiają, często niosą ze sobą morał i ważne przesłanie. Dziecko uczy się, że warto pomagać innym, wybaczać - po prostu być dobrym człowiekiem. Wspaniale jest czytać baśnie dziecku, np. na dobranoc - ale zwróć uwagę na treść danej historii (np. oryginalne baśnie Braci Grimm są dość... okrutne).
4. Pamiętaj, że wydanie też jest ważne
Dla najmłodszych dzieci staraj się wybierać książki "wytrzymałe" - o twardych, kartonowych stronach. Wiadomo, że im maluch młodszy, tym jeszcze niekoniecznie będzie książkę szanował 😉. Druga sprawa to istota wydania w kontekście przykucia uwagi małego czytelnika - im więcej ilustracji, zdjęć, ramek, tym chętniej sięgnie on po lekturę. Do niektórych książek dołączane są naklejki, wycinanki bądź inne dodatki - to też nie lada gratka dla dziecka.
Dlaczego to ważne? Pięknie wydana książka nie tylko wspaniale prezentuje się na półce, ale i zachęca do wczytania się w treść. Ilustracje przykuwają wzrok, a zaintrygują i dziecko, i dorosłego. Z kolei wytrzymałość wydania gwarantuje, że książka będzie prezentem, który przetrwa nieco dłużej niż tylko chwilowe zaciekawienie 😉.
5. Przykładowe wartościowe tytuly
Na moim blogu znajdziesz polecenia wartościowych książek, których zakup możesz rozważyć w kontekście prezentu dla małego czytelnika - nie tylko z okazji Dnia Dziecka! Szukaj ich pod tym tagiem: dziecięce.
Źródła zdjęć:
1. Stock Snap (Pixabay)
2. Jill Wellington (Pixabay)
Zdjęcie postu - ten uśmiechnięty od ucha do ucha chłopiec rozbroił mnie totalnie - cudowny malec!!!
OdpowiedzUsuń