sobota, 4 grudnia 2021

Dr Becky Smethurst - "Kosmos. 10 rzeczy, które należy o nim wiedzieć" | recenzja


Moja kosmiczna biblioteczka się rozrasta! Niedawno dołączyła do niej książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy. Jest to publikacja "Kosmos. 10 rzeczy, które należy o nim wiedzieć" autorstwa astrofizyczki dr Becky Smethurst.

Ta książka z przyciągającą wzrok okładką ma niewielki format, jest cieniutka, niewiele ponad stustronicowa. Na tak małej ilości kartek niemożliwe jest, aby zmieścić dużo informacji, zatem mogę określić tę pozycję jako swego rodzaju astronomiczną pigułkę!

W krótkich rozdziałach autorka odpowiada na pytania i wątpliwości związane z kosmosem, przedstawia wyzwania, jakie stoją jeszcze przed astrofizykami i astronomami oraz przemyca mnóstwo ciekawostek o Wszechświecie. Stara się to uczynić w przystępny dla czytelnika-laika sposób.

Dowiemy się, jak istotna jest grawitacja, czym są czarne dziury i dlaczego nocne niebo jest czarne. Poznamy sposoby, jakimi poszukuje się planet poza Układem Słonecznym i historie odkryć dokonanych przez badaczy wolontariuszy. Ja już trochę książek o kosmosie przeczytałam, więc co nieco było mi znane, ale oczywiście jak przystało na umysł humanistyczny, który nie radzi sobie zbytnio z przyswajaniem wiedzy ścisłej - warto sobie to przypominać.

Najpierw myślałam, że ta książka nadawałaby się jako swego rodzaju podsumowanie pewnej wiedzy o kosmosie, którą już posiadamy, ponieważ jest cieniutka i nie do końca wszystko wyjaśnia. Coś może wydać się wyrwane z kontekstu, coś innego - zupełnie niejasne. Ale właśnie być może z tego powodu po tę książkę powinno się jednak sięgnąć wówczas, gdy nie mieliśmy wcześniej do czynienia z żadnymi publikacjami na temat kosmosu. Bo jeśli poczujemy się zaintrygowani tym, co przedstawiła autorka, rozpoczniemy poszukiwania literatury czy innych materiałów, które w bardziej dogłębny sposób wyjaśnią nam najbardziej interesujące nas zagadnienia.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Marginesy [współpraca].

Moje media społecznościowe - zachęcam do zaobserwowania!

1 komentarz:

  1. Myślę, że warto odświeżyć sobie wiedzę dotyczącą kosmosu taką właśnie pigułką.

    OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)