poniedziałek, 6 grudnia 2021

Jola Richter-Magnuszewska, Joanna Wajs - "Dzicy przewodnicy" | recenzja


Uwielbiam mity i niezwykłe opowieści z różnych stron świata! Możemy dzięki nim poznać kulturę innych ludów - i to z różnych etapów rozwoju cywilizacji człowieka. Możemy też potraktować je jako rozrywkę czy inspirację do stworzenia własnego dzieła (wszak są książki czy filmy oparte na mniej lub bardziej znanych mitach czy opowieściach). Rozpowszechnionych jest jednak tyle historii i baśni o ludziach, a warto zastanowić się nad tym, jak w legendach i wierzeniach rozmaitych ludów przedstawiano... zwierzęta?

Tego możemy dowiedzieć się z książki "Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach", która ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia! To publikacja dużego formatu z pięknymi, kolorowymi ilustracjami i generalnie wspaniałą oprawą graficzną opracowaną przez Jolę Richter-Magnuszewską. Za tekst odpowiada natomiast Joanna Wajs.

Autorki zebrały w swojej książce rozmaite opowieści o zwierzętach z kultur różnych ludów. Dowiemy się, jaką rolę odgrywali nasi bracia mniejsi dla cywilizacji w różnych częściach świata. W wielu wierzeniach bóstwa przybierały formę zwierząt - antropomorfizacja była charakterystyczna na przykład dla starożytnego Egiptu czy opowieści o wcieleniach Buddy. W baśniach swoje role odgrywały myszy, niedźwiedzie czy małpy. Niektóre gatunki zwierząt czczono bądź utożsamiano z ważnymi dla danego społeczeństwa wartościami.

Przygotowanie tej publikacji pod kątem merytorycznym z pewnością nie było łatwe. Autorka musiała przeprowadzić spory research, z tego względu należy docenić jej pracę. Nie mniej ważna jest jednak oprawa graficzna, bo to dzięki niej książka ożywa, nabiera niezwykłych barw i pobudza nasz zmysł wzroku. Jest zachwycająca. Dlatego szacunek dla obu pań za przygotowanie tak fascynującej książki! Koniecznie musi zagościć ona w Waszych biblioteczkach!


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia [współpraca].

Moje media społecznościowe - zachęcam do zaobserwowania!

1 komentarz:

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)