czwartek, 6 października 2022

Anna Todd i inni, "After. Powieść graficzna. Tom I" | recenzja


Przed sięgnięciem po ilustrowaną wersję historii Tessy i Hardina, którą miałam okazję poznać dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl, nie czytałam oryginału i nie oglądałam filmów, nie licząc krótkich fragmentów, które wyświetlały mi się tu i ówdzie w mediach społecznościowych. Oczywiście wiadome jest mi, że seria ta cieszy się ogromną popularnością, rozpalając serca czytelników na całym świecie...

Przy książce tej pracowało sporo osób, szkoda więc, że nie wszystkie zostały wymienione na okładce lub chociażby na stronach tytułowych. O tym, kto zajmował się samą adaptacją bestsellera, a także rysunkami, kolorami, liternictwem i kierownictwem produkcji, dowiadujemy się dopiero na sam koniec. A przecież to właśnie ilustracje odgrywają w powieści graficznej największą rolę.

A są one świetne! Spodobała mi się kreska i to, jak uchwycone zostały emocje wyrażane przez bohaterów. Poznajemy ich marzenia, sekrety, problemy. Dwójkę głównych bohaterów zaczyna łączyć w istocie dziwna relacja: toksyczna i niedoprecyzowana. Hardin to typ tajemniczy, bawi się uczuciami niedawno poznanej dziewczyny, swoim zachowaniem odpycha ją, by następnie okazać troskę czy tęsknotę. Sama Tessa nie jest w tym wszystkim święta: pozostaje w związku z jednym chłopakiem, ale pozwala sobie na więcej niż flirt z drugim. Całość jednak trafnie ilustruje ludzką psychikę i wszystko, co ma na nią wpływ. Rozdarcie między rozumem a sercem (choć bardziej trafne jest tu słowo "pożądaniem"), wejście w dorosłość, problemy rodzinne.

"After. Powieść graficzna. Tom I" kończy się w taki sposób, że mogę jedynie pokręcić głową z niezadowoleniem i niemym wyrzutem: czemu właśnie w takim momencie? Cóż, z pewnością przez to zacieram dłonie na drugi tom - pytanie tylko, kiedy pojawi się on na polskich półkach, skoro datą oryginalnej premiery jest... październik przyszłego roku! Cóż, śledźcie uważnie zakładkę z komiksami amerykańskimi na stronie księgarni Tania Książka :)

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Księgarni Tania Książka.

Moje media społecznościowe - zachęcam do zaobserwowania!

6 komentarzy:

 1. Na razie podziękuję. Nie jest to chyba dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej odpuszczę sobie. Może kiedyś zmienię zdanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie otwarte zakończenia potrafią nieźle wkurzyć.

  OdpowiedzUsuń
 4. I takie to jest życie ... W sumie mozna zmierzyć się i z taką odmianą powieści:))

  OdpowiedzUsuń
 5. I takie to jest życie ... W sumie można zmierzyć się i z takim rodzajem powieści:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Również nie lubię książek z otwartym zakończeniem.

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)