poniedziałek, 4 listopada 2019

Elena Favilli, Francesca Cavallo - "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek", tom 1 i 2

Jak dobrze jest móc wreszcie pochwalić jakieś książki, po tylu czytelniczych zawodach w ostatnim czasie! Już zaczęłam się bać, że powinnam raczej obwołać się tytułem naczelnego hejtera literackiego, zamiast mianem krytyka ;). Spokojnie, i to samozwańczego... Ale do rzeczy. W "Opowieściach na dobranoc dla młodych buntowniczek" przedstawiono w postaci bajek rozmaite historie kobiet, które zasłużyły się na różnych płaszczyznach, miały odwagę, by głosić swoje przekonania i walczyć o realizację pewnych idei. Autorki nie odwzorowywały ich biografii jeden do jednego, lecz opowiedziały w taki sposób, że lektury czyta się po prostu przyjemnie, a wrażenie to potęgują również piękne grafiki. Notabene, obie części ilustrowało kilkadziesiąt artystek z całego świata, zatem możemy podejrzeć różne style rysunkowe. Ten zabieg być może miał swój cel w ukazaniu, że nie ma jednego sposobu na tworzenie grafik, lecz każdy artysta czyni swoją ilustrację wyjątkową, bo własną. I to również poniekąd realizuje ideę tych lektur.


W książkach poznamy zarówno portrety kobiet żyjących w dawnych czasach, takich jak Kleopatra, Safona czy Elżbieta I, ale i aktywistek świata współczesnego, od Malali Yousafzai po Oprah Winfrey. Co ciekawe, znalazły się tu również bohaterki legend i opowieści - jak piratka Jacquotte Delahaye. "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" przypominają mi inną książkę, którą czytałam w tym roku, a mianowicie "Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice". Nie recenzowałam jej wprawdzie na blogu, ale również warto po nią sięgnąć - a ilustracje, jakie wykonała do niej Karolina Matyjaszkowicz są po prostu przepiękne. Nie można się nimi nie zachwycić. Zawarte w tych książkach historie są dowodem na to, że warto czasem zaryzykować, zawalczyć o marzenia i nie ustawać we własnych przekonaniach, bez względu na to, w jakich czasach przyszło żyć ich bohaterkom i jaką drogę dla siebie wybrały.

Polecane posty o podobnej tematyce: #wyjątkowekobiety.
Moje media społecznościowe:

 

8 komentarzy:

 1. Takiej książki to jeszcze nie czytałam, przyznam szczerze. Może kiedyś spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już słyszałam o tych książkach :) Wydają się ciekawe ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo dobrego słyszałam o tych ksiązkach ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Historie kobiet ubrane w formę bajek - jestem bardzo ciekawa takiej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam już wiele razy te książki i nawet mnie kusiły, ale jeszcze nie skusiły do końca :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro polecasz ... chętnie sięgnę po nie do przeczytania!
  Serdeczności i buziaczki:))

  OdpowiedzUsuń
 7. Już kilka razy spotkałam się z tą książką. Kusi mnie ona ☺️
  Pozdrawiam 😀

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)