poniedziałek, 7 czerwca 2021

Agnieszka Ludwig-Słomczyńska, Marcin Bruchnalski - "Krystyna Skarbek. Szpieg w spódnicy", "Mieczysław Bekker. Inżynier pojazdu księżycowego"

Szpieg w spódnicy, Inżynier pojazdu księżycowego
Te dwie książki kojarzą mi się ze słynnym powiedzeniem: "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Tak często śledzimy losy osób, które nie posiadają polskiego pochodzenia, doceniamy ich osiągnięcia i sukcesy, szukamy wśród nich autorytetów. A tu proszę, wystarczy zagłębić się nieco w historię, a odkryjemy wielu wspaniałych bohaterów - naszych rodaków. Nie są oni może aż tak znani jak Maria Skłodowska-Curie czy Mikołaj Kopernik, ale ich życiorysy, a przede wszystkim dokonania, zdecydowanie zasługują na uwagę.

Właśnie z tego powodu świetnie się składa, że powstała seria "Oni zmienili świat". Jest to projekt Wydawnictwa Czarna Owca. Jak na razie w ramach cyklu ukazały się dwie książeczki: "Krystyna Skarbek. Szpieg w spódnicy" oraz "Mieczysław Bekker. Inżynier pojazdu księżycowego". Autorką tekstu do obu pozycji jest Agnieszka Ludwig-Słomczyńska, a za ilustracje odpowiada Marcin Bruchnalski.

Książka "Szpieg w spódnicy" opowiada o Krystynie Skarbek, która jako polska kobieta-szpieg działała w wywiadzie brytyjskim w czasie II wojny światowej i prawdopodobnie... była inspiracją dla postaci Jamesa Bonda (!). "Inżynier pojazdu księżycowego" to natomiast historia opisująca wkład zespołu, którego członkiem był polski konstruktor Mieczysław Bekker w wynalezienie pierwszego łazika towarzyszącego astronautom na Księżycu. Tym, co jako pierwsze rzuca się w oczy gdy sięgamy po te książeczki, jest ich szata graficzna i całościowa wizualna oprawa. W środku znajdziemy mnóstwo zdjęć i ilustracji.

Czekam z niecierpliwością na kolejne książki w tej serii! W przygotowaniu są już dwie: "Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy" oraz "Ernest Malinowski. Konstruktor kolei w Andach". Jestem ciekawa, kogo jeszcze sportretują autorzy 😻.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca
Moje media społecznościowe:
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)