niedziela, 29 sierpnia 2021

Nowości i zapowiedzi wydawnicze #9

Haneczkie czyta

Nowy miesiąc zbliża się wielkimi krokami! Wrzesień niezaprzeczalnie kojarzy nam się z nadchodzącą jesienią, a skoro wieczory będą się robić coraz dłuższe, to oznacza jedno... Tak, miękki kocyk, pachnąca świeczka, ciepła herbata i do tego oczywiście książka! Szczerze mówiąc, trochę już przejadło mi się to sztampowe skojarzenie, powtarzane co roku w okolicach jesieni - ale nie sposób nie przyznać, że faktycznie stało się niejako symbolem tej pory dla moli książkowych... Są tu jakieś jesieniary? 😉 Dla mnie to obok wiosny ulubiona pora roku! Ale, nie przedłużając, zajrzyjmy do wrześniowych nowości i zapowiedzi wydawniczych... Wszak do kompletu z kocem, świeczką i herbatą - jak już wiemy - potrzebna jest książka!

Haneczkie czyta Nowości i zapowiedzi wydawnicze

1. "Siostra księżyca" - Marah Woolf
(Jaguar, premiera: 15.09)
Oj, wydawało się, że oczekiwanie na drugą część serii "Trzy czarownice" po intrygującym pierwszym tomie zatytułowanym "Siostra gwiazd" będzie się dłużyło - a tu proszę, już tylko kilka tygodni dzieli nas od premiery!

2. "Łańcuch ze złota" - Cassandra Clare
(MAG, premiera: 15.09)
Na polski rynek wydawniczy wchodzi kolejna książka autorstwa Cassandry Clare, znana z serii "Dary Anioła" i "Diabelskie Maszyny". Okładka jest przepiękna!

3. "Lore" - Alexandra Bracken
(Jaguar, premiera: 29.09)
Książka, której zapowiedź na Instagramie zrobiła niemałą furorę. Mnie absolutnie zaintrygowała. Połączenie mitologii i współczesności? Brzmi fascynująco!

4. "W drogę!" - Beth O'leary
(Albatros, premiera: 29.09)
To kolejna pozycja z serii "Mała czarna" i kolejna autorstwa Bet O'leary. Miałam przyjemność czytać "Współlokatorów" i "Zamianę" - obie te książki mi się podobały. Są lekkie i zabawne!

5. "Almond" - Won-Pyung Sohn
(Kobiece, premiera: 29.09)
Sądząc po opisie, to może być poruszająca lektura. A jeśli chodzi o literaturę południowokoreańską, to w tym roku miałam już okazję czytać "Kim Jiyoung. Urodzona w 1982" Cho Nam-joo, a w najbliższych planach mam książkę "Gdybym miała twoją twarz" Cha Frances.

6. "Mimo twoich kłamstw" - Agata Przybyłek
(Czwarta Strona, premiera: 1.09)
Jest i coś z naszej rodzimej literatury 😉. Okładka przyciąga wzrok. Jak dotąd czytałam tylko jedną książkę Agaty Przybyłek, ubiegłoroczną świąteczną część z serii z domkami - "Gdybym cię nie spotkała".

Haneczkie czyta - Nowości i zapowiedzi wrzesień

7. "Kto zjadł pierwszą ostrygę? Niezwykli prekursorzy, odkrywcy i pionierzy" - Cody Cassidy
(Czarna Owca, premiera: 15.09)
Chcecie dowiedzieć się, kto pierwszy wynalazł koło, opowiedział żart czy... założył spodnie? To książka dla Was! Szykuje się ciekawa i zabawna lektura. Nomen omen, autorka też chyba jest pierwsza - w napisaniu tego typu książki 😉.

8. "Jak ogarnąć świat i odróżnić fakty od wyobrażeń" - Tim Harford
(Otwarte, premiera: 15.09)
Czy statystyka rządzi naszym światem? Autor ukazuje, jak za pomocą liczb można pokierować wyobrażeniem i jak nie zginąć w gąszczu "pseudonaukowej ściemy".

9. "Najszczęśliwszy człowiek na ziemi" - Eddie Jaku
(Muza, premiera: 15.09)
To opowieść więźnia obozu w Auschwitz - o tym, jak odnalazł w życiu wdzięczność, dobroć i nadzieję. Z pewnością nie będzie to łatwa lektura, ale może nas wiele nauczyć.

10. "W umyśle mordercy" - Dean A. Haycock
(Muza, premiera: 22.09)
Literatura tego typu rozchodzi się jak świeże bułeczki, a kolejne książki trafiają na półki. Co w sobie ma temat morderców i psychopatów, że tak nas intryguje?

11. "To nie przystoi! Nieprzyzwoite nawyki znanych i szanowanych" - Mikey Robins
(Poznańskie, premiera: 15.09)
To kolejna pozycja z popularnonaukowej serii Zrozum, która cieszy się dużym zainteresowaniem! Tym razem - o nieprzyzwoitych i wstydliwych nawykach znanych postaci historycznych.

12. "Ekstaza lat 90. Początek" - Anna Gacek
(Marginesy, premiera: 15.09)
Pod tą tętniącą kolorami okładką kryje się opowieść o muzyce, filmografii, modzie i rewolucji lat 90. XX wieku. "Były to czasy najlepsze i były to czasy najgorsze. Były to wspaniałe czasy".

Haneczkie czyta Zapowiedzi wydawnicze wrzesień

13. "Lalani z dalekich mórz" - Erin Entrada Kelly
(Wydawnictwo Literackie, premiera: 1.09)
To powieść inspirowana filipińskim folklorem! Mam ją już w domu, jest wydana pięknie i mam nadzieję, że zachwyci mnie podobnie jak wydana w tym roku przez Literackie "Willa, dziewczyna z lasu".

Nasza Księgarnia zasypuje nas tyloma wspaniałymi premierami, że nie sposób chyba wybrać, która z nich jest najciekawsza! Zobaczcie sami:

14. "Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy" - Marta Guzowska
(premiera: 1.09)
To przepełniona ciekawostkami i informacjami o pracy archeologa książka z ilustracjami Joanny Czaplewskiej. Uwielbiam takie klimaty!

15. "Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi" - Tove Jansson
(premiera: 15.09)
Któż z nas nie kocha Muminków? To akurat książka skierowana do dzieciaków, które będą mogły zgadywać, co kryje się na dalszych stronach!

16. "Szachy. Co trzeba wiedzieć o grze starej jak świat" - Hervé Debaene
(premiera: 15.09)
Korzystając z podglądu zawartości książki na stronie wydawnictwa, zachwycam się nią. Przy poprzednich zapowiedziach pisałam Wam o przeznaczonej dla starszych czytelników publikacji dotyczącej szachów, a tu mamy wersję dla tych młodszych... choć z całą pewnością nie tylko, bo właśnie od takiej powinnam osobiście zacząć swoją przygodę z tą grą!

17. "Fakty i plotki o kosmicznych piratach" - Przemysław Liput
(premiera: 29.09)
To kolejna świetnie zapowiadająca się lektura. Kosmiczni piraci? Zobaczcie, jak zupełnie nie ogranicza nas wyobraźnia!

18. "Księżniczki buntowniczki. Historie o odwadze, przyjaźni i innych wartościach" - Natasha Farrant
(premiera: 29.09)
Od kilku lat widać pewien trend w literaturze dziecięcej - ukazywanie postaci kobiecych, które wymykają się schematom. Takich, które swoją odwagą i determinacją pokażą dziewczynkom i chłopcom, że płeć piękna wcale nie jest jednocześnie słaba. Pojawiają się więc książki ukazujące dokonania kobiet ("Dziewczęta myślą o wszystkim"), portretujące aktywistki czy bohaterki legend ("Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" czy "Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice") oraz bajki i opowieści o ważnych wartościach i cechach. Przykładem tych ostatnich jest właśnie zbliżająca się premiera Naszej Księgarni.

Na które nowości czekacie najbardziej?

Moje media społecznościowe - zachęcam do zaobserwowania!
  

6 komentarzy:

  1. Szeroka ofertę przytoczyłaś na jesienny okres; sama nie przepadam za jesienią, ale tak - masz rację - kocyk, gorąca herbata z cyrtyna i imbirem i ciekawa lektura do czytania i jeszcze dodatkowo - smacznie śpiące koty przy moim boku i odłożone robótki szydełkowe bądź na drutach czekajace na swoją kolej - to mój sposób na odpoczynek nie tylko na jesienna porę roku:)))))
    Buziaczki:))

    OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy!
Dziękuję za Wasze odwiedziny i pozostawione słowa.
Bardzo lubię długie komentarze, zatem jeśli chcecie napisać coś więcej - śmiało! Przeczytam i odpowiem na nie z przyjemnością :)

Życzę miłych chwil przy odwiedzaniu mojego bloga :)